NEDEN KARADAĞ?

Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ, eşsiz tarihi dokusu ve büyülü kumsalları ile Avrupa’nın en genç ülkesidir. Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk ile komşu olan ülkenin başkenti Podgorica’dır. Resmi dil Karadağca olup, Sırpça, Boşnakça, Arnavutlukça ve Hırvatça da sıkça konuşulan diller arasındadır.

Karadağ’ın 2020’ye kadar Avrupa Birliği’ne dahil edeceği 5 ülkeden ilki olması beklenmekte olup, yabancı yatırımcıların ilgisi çok yoğundur. Nitekim ülkedeki emlak fiyatları son 5 yıldır ortalama %14 civarında artış göstermektedir. Ülkenin mevcut kanunlarına göre; Karadağ’da emlak alanlar ülkede geçici oturum iznine sahip olabiliyor. Alınan bu geçici oturum izni emlak satılmadığı sürece her yıl yenilenerek uzatılabiliyor. Ayrıca yatırımcının ailesi de oturum izni için başvuru yapabiliyor. En önemlisi ülkede yabancı yatırımcılar için henüz bir konut değeri alt limiti bulunmamaktadır.

Karadağ’ın yabancı yatırımcıların gözdesi olmasının bir diğer sebebi ise; ülkenin Avrupa’nın vergi cenneti olmasıdır. Karadağ’da gelir vergisi ve kurumlar vergisi %9 oranındadır. Karadağ’da 1 hafta içerisinde şirket kurup, 1 ay içerisinde oturum izni almak mümkün. Ayrıca Avrupa Birliği üyeliğinden sonra Karadağ’da çalışma ve oturma iznine sahip olan Türk vatandaşları da Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarının sahip olacağı tüm haklardan da yararlanabilecektir. Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında hukuk sistemlerinde tüm Kopenhag Kriterleri’ni yerine getirmekte olan Karadağ’da yatırımcıların hakları sağlam bir hukuk sistemi ile korunmaktadır.